Във Варненска област има 126 комарни биотопа, които подлежат на проверка. Това съобщи биологът от Регионалната здравна инспекция (РЗИ) – Варна Диана Колева, пише Moreto.net. Тя обясни, че това са основно места, където могат да бъдат открити множество комарни ларви, които ще се излюпят в маларийни комари. 

„Това са най-вече язовири, такива временни комарни биотопи и ги проверяваме за наличие на такива комарни ларви. Съответно те са картотекирани. А иначе общинско предприятие„Дезинфекция, дезинсекция и дератизация“ извършва постоянно обработки по график на места с обществено значение – изобщо, където гражданите могат да подадат жалби, че действително е по-завишена популацията, се извършват обработки“, заяви Диана Колева. Тя съобщи, че във Варна се срещат 4 основни вида комари – от родовете Aedes, Аnopheles, Culicinae и Culicidae. 

„Ние през последните 5 години изпращаме комари за видово определяне, съответно за изследване за заразеност в Националния център за заразни и паразитни болести. Нямаме информация за заразени такива, но принципно комар Aedes, който е тъй наречения тигров комар, пренася вирусите денга и чукунгуня. Иначе Аnopheles пренася вируса Западен Нил. Аnopheles също са комари, които пренасят маларията, каквато на територията на нашата страна имаме само внесена, нямаме местна малария“, обясни специалистът. По думите й, от няма данни за заразени комари при проверките, проведени от началото на годината в областта

 

ВЪВ ВРЪЗКА С ИЗГОТВЕНИЯ ОТ ГЕРБ ЗАКОН ЗА ЦЕНЗУРА НА МЕДИИТЕ В ИНТЕРНЕТ СПИРАМЕ ВЪЗМОЖНОСТТА ЗА ПИСАНЕ НА КОМЕНТАРИ БЕЗ АВТОР В САЙТА!

ЗА ДА КОМЕНТИРАТЕ СТАТИЯТА, МОЛЯ, РЕГИСТРИРАЙТЕ СЕ ЗА СЕКУНДИ ТУК - https://petel.bg/registration.html