След 8-годишна борба: С 1,8 млн. лв. връщат блясъка на бургаската Филхармония

Директорът на Операта благодари на кмета Димитър Николов за дългогодишната борба, в която са били рамо до рамо


Тя е архитектурен паметник, затова възстановяването й ще се придържа изцяло към оригиналните размери, цвят и контури по искане на Комисията за паметниците на културата

Приключи 8-годишната сага с ремонта на Концертна зала „Проф. Иван Вульпе“ в Бургас. Днес кметът Димитър Николов, зам.-кметовете Красимир Стойчев и Йорданка Ананиева и директорът на Държавна опера – Бургас Александър Текелиев представиха проекта за реконструкция на емблематичната сграда. Тя е архитектурен паметник, затова възстановяването й ще се придържа изцяло  към оригиналните размери, цвят и контури по искане на Комисията за паметниците на културата.

„На мен ми побеля косата, а на г-н Текелиев – брадата заради трудностите, които възникнаха. Оказа се, че Общината не може да кандидатства и няколко пъти ни връщаха проектите, защото сградата е държавна собственост, след това се оказа, че Операта не може да участва, защото възможността е била в първия програмен период.  Попречиха ни и трансформациите в правителствата. Накрая седнахме с министър Боил Банов и с Александър Текелиев и решихме Община и държава да не се занимаваме с проекти, ако трябва да ремонтираме със собствени средства, да теглим кредит, но да поправим отчайващото състояние на сградата. Няма бургазлия, който в детството си да не е минавал през тази зала, да не е участвал в културни и музикални събития. Сградата е сантиментална за Бургас“, каза кметът Димитър Николов по време на представянето на проекта.

„Ще подменим всичко – кабели и водопроводи, ще стигнем до тухла. Там, където се налага, ще направим инжекции, укрепване и стабилизиране с нови строителни материали. До края на тази година ще вдъхнем нов живот на старата концертна зала”, обяви кметът на Бургас.  „Когато сградата е готова, с човека, който най-добре изпълнява „Многая лета” – г-н Текелиев, ще пробваме акустиката. Аз ще ръкопляскам. Ще имаме възможност да я тестваме”, пошегува се Димитър Николов.

Директорът на Операта благодари на кмета Димитър Николов за дългогодишната борба, в която са били рамо до рамо цели 8 години до победата.  „Повечето репетиции на оркестъра  се провеждат тук и условията са меко казано лоши. От условията зависи дори настроението и качеството на това, което правим, дори привличането на публиката”, добави Александър Текелиев.

В залата бе и меценатът на културата и спорта Павел Бошнаков (вдясно)

 Фирмата-изпълнител на обществената поръчка е „Стройкомерс“ ЕООД с управител Даниел Атарян, а проектант е „Мото“ ООД – Бургас. Основната стойност на обекта е 1 823 501,80 лв. с ДДС. В момента сградата е с редица конструктивни проблеми, а освен тях има и сериозни течове от покрива, дървената обшивка в салона е изгнила от влагата, от тавана в зрителската зала са откъртени огромни парчета мазилка, в много от помещенията подовата настилка е пропаднала и изгнила, а фасадата е със силно нарушена цялост и създава реална заплаха за минувачите по улицата. В сградата се съхраняват роял, пултове и част от музикалните инструменти, чието състояние също е застрашено от условията там.

Техническият проект за реконструкция е изготвен през 2018 г. Той включва ремонт на скатния покрив – включително топло и хидроизолиране, отваряне на трите големи прозореца към площад „Св. Св. Кирил и Методий“, които са били зазидани преди време, подменяне на ВиК, електрическа, отоплителна и вентилационна системи, изграждане на топлоизолация. Запазват се така съществуващите входове, но се променя тяхното предназначение – входът отдясно ще се превърне в посетителски, а този от лявата страна ще бъде служебен и билетна каса. Над тях ще бъдат изградени козирки.

Зам.-кметът Йорданка Ананиева разясни подробности по проекта

Зрителският салон ще възвърне някогашния си блясък, като дори седалките ще бъдат подменени с копия на оригиналните някогашни. Променя се обаче броят на седящите места заради изискванията за ширина на редовете и пътеките за достъп. Сега залата осигурява 305 места – 216 на партера и 89 на балкона, а за вбъдеще броят им ще бъде общо 188 – 138 на партера и 50 на балкона. Предвидени са 4 бр. достъпни места. Сцената ще бъде с леко променена конструкция на гърба – от овална тя ще стане леко начупена с цел постигане на по-добра акустика. По същата причина ще бъде подобрено техническото оборудване на съоръжението – озвучителна и осветителна инссталация. Ще бъдат подменени таванските и стенните обшивки на сцената и ще бъде отремонтирана конструкцията зад тях.

Сградата, известна в бургас като „Филхармонията“, е строена през 1914 г. Конструкцията й се състои от правоъгълник и овал със сутеренна част, един висок етаж за зала с балкон, и трети етаж с гримьорна, репетиционна зала и кабинет на концертмайстора. Като актив на Държавна опера – Бургас тя е използвана за концертни изпълнения, репетиционна зала и зала за звукозапис. Лошото й състояние обаче не позволяваше достъп на публика в нея през последните години.




В категории: Бургас