Постоянните призиви към младите хора да дадат път на по-възрастните хора само увеличава дискриминацията на пенсионерите, казва московският психолог Лусия Сулейманова. 

С необичайна препоръка да не се дава място на възрастните хора в метрото, психологът разбуни духовете. Според нея, вниманието към пенсионерите в такава ситуация като априори безпомощни и слаби хора само увеличава тяхната сегрегация като членове на обществото, които не могат да поддържат нормалните социални норми.

 

Конфликтите възникват, когато не сме способни да откажем

 

„Коментарите към по- младите хора ги дразнят. В резултат на това те предотстъпват мястото си по задължение, без никакво уважение. На свой ред, пенсионерите са разстроени, а ако не го направят влизат в конфликт ”, обясни психологът позицията си по този въпрос.
Човек има 90% шанс да отпразнува 100-ия си рожден ден, ако следва тези прости правила


Трябва да се отбележи, че призивите да не се дават на възрастните хора места в обществения транспорт вече са звучали по-рано от учените. През 2017 г. The Independent публикува статия със становището на сър Muir Gray, съветник на британското Министерство на здравеопазването, който заяви, че е много по-полезно за възрастните хора да стоят на крака в обществения транспорт, отколкото да седят. Представителят на здравеопазването отбелязва тогава, че големият проблем на по-възрастните е значителното намаляване на физическата им активност, а стоенето в транспорта на голям брой възрастни хора е единственият наличен вид упражнения.
 

„Ако старите хора са сигурни, че младите хора ще им дадат път, те просто губят мотивацията си да се грижат за здравето си“, казва професорът./ zdrave.to
Харесайте zdrave.to и във Фейсбук, където ще намерите още много полезни и интересни четива за всеки!