Шампионът и носител на Купата и Суперкупата на Русия Зенит (Казан) поведе на най-неудобния си съперник Факел (Новий Уренгой) в полуфиналната битка. Победителите в Шампионската лига през последните 3 сезона стигнаха до чиста, но не и лесна победа над Факел с 3:0 (25:22, 26:24, 25:19) пред 3100 зрители в Центъра на волейбола в Казан в първия полуфинал в Суперлигата на Русия.

Преди началото на двубоя фланелката на американеца Матю Андерсън бе окачена в Центъра за волейбол, а той бе приет в Залата на славата  на клуба за изключителни заслуги. За 7 сезона в Зенит Матю Андерсън е изиграл повече от 270 мача и е спечелил 18 трофея.

Двубоят започна с мощен сервис за домакините, които разбиха посрещането на национала Егор Клюка и Зенит поведе с 4:1. Няколко успешни блокади на Дмитрий Волков и мощни атаки на Егор Клюка приближиха гостите само на точка от тима от Казан - 9:10. Мощният сервис на Максим Михайлов и отлична атака на Артьом Волвич отново даде аванс на Зенит от 14:10. Волейболистите на Зенит показаха страхотна защита, Александър Бутко разигра своите нападатели, а единичен блок на Матю Андерсън срещу атака на Артур Удрис направи резултата 18:14. Страхотни атаки на Дмитрий Волков позволиха на Факел да съкрати разликата само до -2 точки, но Максим Михайлов бе перфектен в атаките си и донесе успеха за Зенит в първата част с 25:22.

Флот сервис на Дмитрий Коленковский затрудни посрещането на Зенит и по-точно на Ървин Нгапет в началото на втората част. Френската звезда не успя да е ефективен и в атака - първо бе хванат от тройната блокада на Зенит, а после атакува в аут. Нападението на Максим Михайлов също стана неефективно и тимът воден от Камило Плачи поведе с 8:4. При следващото появяване на Дмитрий Коленковский на начален удар всичко се повтори - Нгапет отново бе хванат от блокадата, а след това французина атакува в аут - 10:15. Точно Нгапет обаче взе нещата в своите ръце и с мощен начален удар и два аса успя да изведе Зенит напред при 18:16.  Наставникът на Факел Камило Плачи загуби пре тази серия и двете си прекъсвания, но и тя не спря устрема на Ървин Нгапет и Зенит. В края на гейма отлично заигра на блокада Иван Яковлев и това изведе Факел до геймбол при 24:23, след като спря атака на Максим Михайлов. Диагоналът се поправи при следващото разиграване и изравни до 24:24. Малко по-късно Максим Михайлов донесе успех на Зенит във втората част след ас и 26:24.
Гостите от Факел не се предадоха и след блокади на Артур Удрис и Дмитрий Коленковский срещу атаки на Ървин Нгапет и Матю Андерсън гостите поведоха с 11:8. Тук отново Ървин Нгапет се зае да спасява своя отбор. Успешни атаки на французина съкратиха разликата само на точка при 13:14, а след това заби ас в либерото на Факел Ерик Шоджи – 14:14. Таймаутът, който взе Камило Плачи, не спря Ървин Нгапет и той заби още два аса, атака на Максим Михайлов и блок на Артьом Волвич изведоха Зенит напред с 18:14. Александър Бутко започна да подава все повече топки в атака на Матю Андерсън и тай бе неудържим, след като заби успешно 3 поредни атаки за 21:16, а също така направи ас в Егор Клюка 23:17. Самият Мат Андерсън заби победната точка в мача мощна атака от втора линия - 25:19 и победа с 3:0 гейма.
Най-резултатен за Зенит стана Максим Михайлов с 19 точки (4 аса, 44% ефективност в атака). Матю Андерсън се отличи с 16 точки (1 ас, 1 блок, 61% ефективност в атака, 30% перфектно и 73% позитивно посрещане), а Ървин Нгапет добави 15 точки (7 аса, 32% ефективност в атака, 24% перфектно и 48% позитивно посрещане).

За Факел Артур Удрис бе най-резултатен с 14 точки (1 ас, 54% ефективност в атака). Дмитрий Волков добави още 13 точки (2 блока, 52% ефективност в атака, 13% перфектно и 27% позитивно посрещане). Егор Клюка завърши с 10 точки (56% ефективност в атака, 18% перфектно и 27 % позитивно посрещане)

Втората среща от полуфиналната серия ще се играе в Новий Уренгой на 25 април от 16,00 часа. Играе се до 2 победи от 3 мача.