Задълбочава се самоизолационизмът в БСП – всеки следващ ден и действие на левицата в тази посока намалява нейната легитимност. Това коментира пред радио "Фокус" политологът проф. Антоний Гълъбов.

Според него мястото на опозицията е в пленарна зала, а поетата от тях отговорност изисква да критикуват, да предлагат, да дискутират, но най-общо – да участват в политическия процес.

Неучастието на БСП означава, че няма какво повече да предложат и изцяло делегират управлението на мнозинството, допълни Гълъбов.

„Свидетели сме на поредица от политически действия на БСП, които за съжаление водят към подобен извод. На първо място, отказът на левицата да излъчи зам.-председател на НС, следващият крупен пример беше този с оттеглянето на представителите от местната власт от УС на Националното сдружение на общините. След това бяхме свидетели на парадоксална и уникална ситуация, при която левицата прецени, че 80 народни представители явно са много за опозицията и че само 20 са достатъчни да бъдат в пленарна зала. В момента БСП напълно напуснаха НС – това е безотговорно и неадекватно поведение, което говори за липса на политически капацитет“, каза още проф. Антоний Гълъбов.

Напускането на пленарна зала от БСП е изпразнено от политически смисъл – за да излезе от парламента една партия трябва да е убедила хората, че каузата си заслужава, обясни той. Според него обаче машинният вот и промените в Избирателния кодекс не могат да обосноват такова действие. Той коментира и аргумента на левицата, че докато е извън пленарна зала, посещава избирателите си в цялата страна, но уточни, че това се включва в ангажиментите им по принцип. Парите на данъкоплатците осигуряват половината работна седмица на народните представители да е именно по избирателните им райони, припомни политологът.