Неустановеният трети пол влиза в класовете чрез електронна анкета на Европейската комисия, която оценява дигиталните умения на ученици и учители у нас.

Когато свършат с отговорите, те трябва да дадат информация за себе си. Децата имат няколко опции: "момиче", "момче", "друго" или "предпочитам да не казвам". Същият избор имат и преподавателите.

Програмата SELFIE (самооценка на ефективното обучение чрез насърчаване на използването на иновативни образователни технологии) стартира у нас в края на миналата година и се очаква да обхване над 200 школа в цялата страна. В анкетата въпросите са групирани в шест тематични области.

Сред тях има много запитвания относно достъпа до интернет в училищата. Също така учениците отговарят и за обучението, оценяването и материалната база. Повечето училища още не са стартирали попълването на въпросниците, защото директори искат да променят част от тях.

"В информацията за попълващия бих премахнала опцията "друго" в графата за пола", призна Надежда Николчева, която е директор на столичното 31 СУЧЕМ. "Мисля, че е объркващо, би предизвикало иронично отношение към половата принадлежност", каза още тя.

Освен това директорката смята, че въпросът за пола няма нищо общо с дигитализаията. Надежда Николчева ще остави възможността на учениците да не споделят пола си.