Microsoft продължава с тясната интеграция между Windows 10 и Линукс.

Още когато преди три години, Microsoft представи Windows Subsystem for Linux (WSL), компанията определи една от водещите линии за новата си операционна система, които възнамерява да следва и в бъдеще. С нова характеристика, анонсирана наскоро, Microsoft прави поредната крачка в посока на спазването на тази стратегия. Със следващото голямо обновление на операционната система, което се очаква през април, в лицето на версия 1903, ще може да достигате и манипулирате файлове и данни, намиращи се в WSL директно от Windows.

„В миналото, създаването и променянето на Линукс файлове от средата на Windows водеше до загуба на данни и разрушаване на информация“, споделя на страниците на един от блоговете на Microsoft програмния мениджър Крейг Лоуен. „Реализирането на тази възможност беше силно желана и дълго чакана характеристика. Ние сме горди да обявим, че вече може с лекота да достигате всичките си файлове в Линукс дистрибуцията си от Windows“.

Това, което ще е нужно единствено е да стартирате WSL, и отворите файловия мениджър в Windows с explorer.exe. След това ще можете да привлачвате файлове с мишката от Windows към WSL дяла и обратно, копирате и вмъквате и други операции, като отварянето на VSCode или PowerShell в WSL директория, обяснява Лоуен. А за целта ще е нужно WSL да е стартиран. Това, обещават от Microsoft, в бъдеще ще се промени.

Но не, ако имате на машината си две операционни системи – Windows 10 и Ubuntu, да речем – това не значи, че ще може да достигате и оперирате с данните си в EXT4 дяла на Ubuntu. Само с тези данни, които се намират в WSL дистрибуцията ви.